Chcete v čase pandémie koronavírusu predať alebo kúpiť nehnuteľnosť ? Pomôžem s radou.

14.05.2020

Chcem kúpiť. Čo potrebujem vedieť?
V tomto prostredí sú kupujúci, ktorí majú veľmi bezpečné pracovné miesta, skutočne v lepšej pozícii, pretože celkový realitný trh bude slabší, t.j. ceny klesnú. Koronavírus uzavrie skupinu kupujúcich - tých, ktorí uplatňujú prístup "počkajte a uvidíme" alebo ktorí jednoducho nemôžu kúpiť kvôli zníženému príjmu.
Existuje však ďalšia skupina kupujúcich: tí, ktorí sú v zamestnaní, ale ktorí čelia neistote, ako bude mať koronavírus vplyv na ich plat alebo či si vôbec udržia svoju prácu.
Mnoho z týchto kupujúcich bude zatiaľ vylúčených z trhu s nehnuteľnosťami.

Chcem predať nehnuteľnosť. Čo potrebujem vedieť?
Ak ste predajca, musíte počítať s tým, že ceny budú nižšie aj vzhľadom ku potencionálnym kupujúcim. Tí potenciálni predajcovia, ktorí majú flexibilitu, si rozhodnutie môžu odložiť ak ich finančná situácia netlačí a napr. dokážu platiť hypotéku aj z nižšieho nájmu.
Stále budú ľudia, ktorí musia z akéhokoľvek dôvodu predávať. Obrat bude klesať, ale stále budú na trhu prichádzať nehnuteľnosti.

Som investor v oblasti nehnuteľností a prenajímam nehnuteľnosti. Čo potrebujem vedieť?
Pre investora je trh čoraz ťažší. Áno, investori môžu mať z poklesu úrokových sadzieb hypoték trochu úžitok, ale táto výhoda je kompenzovaná poklesom nájomného.
Lebo existuje koronavírus.
Slabosť, ktorú spôsobuje v ekonomike, v krátkodobom horizonte zvýrazní tlak na zníženie nájomného a je to niečo, o čom by si investori mali byť vedomí. Preto je tu otázka, čo s nehnuteľnosťou, ktorú vlastním, predať za nižšiu cenu alebo znížiť cenu prenájmu.
Bez ohľadu na váš stav je celkový obraz zhruba rovnaký
Koronavírus je všade. Jeho dopady na trh s nehnuteľnosťami budú všade.
Koronavírus zvýši opatrnosť medzi mnohými kupujúcimi a povzbudí mnohých predajcov, aby odložili predaj.

© 2019 Ing. Milan Varšo
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!