Najnovšie články

Veľa ľudí aj v roku 2021 bude zvažovať, či predať, kúpiť alebo prenajať nehnuteľnosť. Trh s nehnuteľnosťami sa vyvíja rovnako v Bratislave ako aj v regióne Lučenec, Poltár, Veľký Krtíš, len v iných číslach.

Charakteristické sú hlavne dôvody zvyšovania cien nehnuteľností:

  • malá ponuka nových bytov a pozemkov na výstavbu
  • malá ponuka bytov na krátkodobý prenájom
  • dostupnosť hypotekárnych úverov s nízkou úrokovou sadzbou.

Zo skúsenosti realitného makléra v okrese Lučenec vám chcem poradiť ako sa podľa mňa rozhodovať pri obchode s nehnuteľnosťami, ktoré odporúčam následne odkonzultovať.

Predaj, kúpa bytu, domu, pozemku na výstavbu:

  • Ak máte potrebu bývať trvale v mieste kúpy, kúpte si nehnuteľnosť najlepšie v pôvodnom stave a rekonštrukciu si urobíte následne alebo až potom, keď budete mať dostatok financií. Rekonštruované byty sú štandardne predražené a nemusia vždy zodpovedať predstavám nového majiteľa. Navyše znalecký posudok pre hypotéku nemusí zohľadňovať rekonštrukciu v interiéri a banka neposkytne dostatočnú výšku úveru.

Samozrejmosťou by malo byť zváženie nielen svojej aktuálnej finančnej kondície, ale aj predpokladaného budúceho príjmu, s tým, že pre niektorých bude lepšie držať sa hesla 'radšej hamovať ako banovať', a to bez ohľadu na to, či im je banka pripravená požičať peniaze. Na ďalší 'beztrestný' celoplošný odklad splátok hypoték sa totiž nedá spoliehať.

  • Predaj bytu, domu taktiež v súčasnosti je výhodný najmä, keď nehnuteľnosť dostatočne nevyužívate alebo výdavky na bývanie sú pre vás vysoké a peniaze by ste mohli využiť na iné životné potreby a záujmy, napr. 3 izbový byt pre jednu osobu, dom s jednou osobou a podobne.
  • Predaj domov v regióne je dostatočný pokiaľ ide o ponuku. Dopyt stagnuje hlavne z dôvodu, že majitelia požadujú neprimerane vysokú cenu (trend zvyšovania v Bratislave kopírujú). Ide hlavne o domy v obciach v ktorých už nikto nebýva. Na tieto domy je problém získať úver, lebo nespĺňajú podmienky banky. Tieto domy "stoja" v ponuke aj niekoľko rokov s predstavou, že raz sa každý dom predá. Problémom je aj skutočnosť, že dediči takýchto domov sa nevedia dohodnúť na znížení ceny a rozdelení peňazí z predaja.
  • O domy v mestách je záujem v prípade, že sa dohodne výrazná zľava z ceny, čo zbytočne predlžuje čas ponuky predaja, množstvo obhliadok, inzercie. Kupujúci majú hlavne záujem o domy typu "bungalov" a opačne nie je záujem o tzv. "kocky" postavené v 60-tych rokoch, ktoré majú betónové schodištia, veľké pivnice, betónové balkóny. Cena takýchto domov je vysoká z dôvodu pôvodných nákladov výstavby a ich nájdete v ponuke naďalej... Je zrejmé, že takéto domy majú veľa miestností a vyžadujú veľké náklady na rekonštrukciu, čo pre mladé rodiny s deťmi je takýto typ domu nezaujímavý.

Kúpa nehnuteľnosti za účelom investície, t.j. kúpa bytu s cieľom dlhodobého prenájmu má v súčasnosti tieto úskalia:

V regióne Lučenec má kupovanie takéhoto bytu iné dôvody a význam ako v Bratislave alebo krajských mestách, kde je vysoká mobilita ľudí a ich pracovné príležitosti z hľadiska štátnej, politickej, vedeckej a to na nejakú dobu (politické voľby).

Investor do kúpy bytu za účelom prenájmu by mal pozerať na záujmy budúceho klienta a nie na vlastnú predstavu. V tomto regióne si prenájom hľadajú hlavne ľudia, ktorí nemajú kde bývať z rôznych dôvodov, z nedostatku prostriedkov na kúpu vlastného bytu. Preto, ak kupujem byt na investíciu musíme zvažovať aj tieto riziká:

  • Zvlášť opatrne by mal zvažovať kúpu ten, kto si chce zaobstarať investičný byt na ďalší prenájom a pri jeho financovaní je odkázaný na banku. Podľa mňa totiž nie je racionálne spoliehať sa na to, že kupujúci bude vedieť splácať hypotéku príjmom z prenájmu. Minulý rok 2020 sa veľa majiteľov presvedčilo, že prenajať byt nemusí byť samozrejmosťou, nehovoriac o znížení cien prenájmov z dôvodu pandémie a straty príjmov podnájomníkov.

Preto je múdrejšie kupovať byt pre investíciu z vlastných voľných prostriedkov, ktorých zhodnotenie do budúcnosti je najvyššie a bez rizík oproti finančným investíciám do podielových fondov alebo akcií.

  • Kúpa kancelárskych a podnikateľských priestorov

v súčasnosti v regióne Lučenec stagnuje a mnohé priestory sú prázdne. Pandémia ovplyvnila správanie podnikateľov v tom, že mnoho profesií pracuje z "domu" a tento trend bude pokračovať aj v budúcnosti. Kancelárske priestory sú nájomcovia rušia alebo znižujú plochu a priestory prenájmu.

Reštauračné prevádzky budú konkurenčne schopné len tie, ktoré budú na dobrých miestach v meste, s dobrou logistikou - dodávkou jedla a kvalitnou dodávkou jedla vrátane ceny.

Kúpa nehnuteľností pre tento účel je v najbližšej dobe preto rizikový. Predaj však môže byť zaujímavý pre kupujúceho za nízku cenu.

Chaty a rekreačné budovy

  • Neistota spojená s koronakrízou však pritiahla na realitný trh aj bonitnejšiu časť obyvateľstva, ktorá nebola odkázaná pri kúpe nehnuteľnosti na úver. "Tá sa utieka nielen k bytom, ale aj k rekreačným nehnuteľnostiam či pozemkom," Jedným z motívov je a bolo aj uložiť peniaze na bezpečné miesto.

Okrem dobrej investície je dôvodom aj zmena vyžitia vo voľnom čase a aj zmena izolovania sa od veľkých zhromažďovania sa ľudí v čase pandémií, ktoré sa môžu v budúcnosti stávať.

TIP:

Ak chcete predať, kúpiť nehnuteľnosť, kontaktujte ma. Rád Vám poradím. Nedáte za to nič.

Chcem kúpiť. Čo potrebujem vedieť?
V tomto prostredí sú kupujúci, ktorí majú veľmi bezpečné pracovné miesta, skutočne v lepšej pozícii, pretože celkový realitný trh bude slabší, t.j. ceny klesnú. Koronavírus uzavrie skupinu kupujúcich - tých, ktorí uplatňujú prístup "počkajte a uvidíme" alebo ktorí jednoducho nemôžu kúpiť kvôli zníženému príjmu.
...

Potrebujete rýchlu pomoc? Kontaktujte ma!

Vytvorte si webové stránky zdarma!